Smaltování na plotýnce

smalt smalty

Smaltování na plotýnce:

Pokud si myslíte, že k výrobě smaltovaných šperků je zapotřebí pícky, pak se mýlíte. Smaltovaný šperk si můžete vyrobit snadno i doma. Není to sice ten opravdový dokonalý smalt, ale to mu nijak neubírá na kráse a hlavně trvanlivosti. Pokud máte tedy chuť vyzkoušet si domácí smaltování, poohlédněte se ve výtvarných potřebách po práškových smaltech a měděných výsecích, nebo skleněných polotovarech. Když už budete v obchodě s výtvarnými potřebami, zeptejte se na šablony pro embosing. Ty se totiž báječně hodí k vytváření smaltovaných vzorů. Doma pak najděte vhodnou plotýnku. Nejlepší je starší plotýnkový vařič. Můžete samozřejmě smaltovat i na kuchyňském sporáku, jen dejte pozor, ať si smaltovací prášek nerozsypete a nezapečete tam, kam nechcete. Elektrický vařič je pro smaltování nejlepší, ale máte-li jen plynový, nezoufejte. Stačí si koupit mřížku, která teplotu plynového hořáku pravidelně rozprostře. Připravte si ještě kovový kroužek na krájení brambor a zeleniny do salátu. Mlsání nechte na jindy, zatím budete kroužek potřebovat při zapékání smaltů. Najděte doma ještě několik drobností: manželovi kleště, svoje starší silonky, gumičky, pár čistých papírů a zatoulanou pletací jehlici. A můžete se pustit do práce.

Potřeby:

 • práškové smalty různých barev
 • kovové šablonky
 • kovové kolečko
 • kleště
 • několik čistých papírů
 • pletací jehlice
 • plotýnkový vařič
 • měděné výseky, nebo sklíčka

Postup:

 1. Připravte si lahvičky se smalty. Před otevřením klepněte lahvičkou o stůl, aby se sklepl prášek z víčka. Potom lahvičku opatrně otevřete. Navlečte přes lahvičku kousek silonky a zajistěte gumičkou. Silonka působí jako jemné sítko, přes které se bude prášek sypat. Podle toho, jak moc silonku napnete, bude sítko jemné.
 2. Na čistý papír položte měděný výsek a posypte ho práškovým smaltem. Můžete ho posypat i více odstíny najednou.
 3. Opatrně přeneste výsek na kovové kolečko a to pak položte na plotýnku.
 4. Nechte smalt rozpustit a pak kolečko z plotýnky sundejte. Pozor! Kolečko sundejte kleštěmi, je horké.

Jak vytvořit různé vzory:

 • Pokud nasypete na výsek větší množství různých barev smaltu, můžete je nechat rozpustit a přímo na plotýnce pak mezi sebou barvy opatrně promíchat špičkou pletací jehlice. Tím získáte zapouštěný vzor.
 • Můžete také posypat výsek nejprve jedním odstínem smaltu a ten nechat zapéct. Na vystydlý posmaltovaný výsek pak nasypte další vrstvu jiné barvy smaltu a do té za studena vyrýt vzor. Teprve pak výsek znova zapečete a získáte tak proškrábaný vzor.
 • Další možností je posypat výsek jednou barvou smaltu, kterou zapečete a potom na vystydlý výsek nasypete přes šablonku další vrstvu smaltu. Výsek pak znovu zapečete. Tím získáte vzorování šablonami.

Při práci se sklíčky postupujte stejně jako s měděnými výseky. Můžete smaltovat i na další kovy. Posmaltujte klíče ať si je nikdy nespletete, posmaltujte si lžičky ať se o ně doma neperete, posmaltujte spony k páskům anebo zapojte fantazii a smaltujte spony do vlasů atd.

Malá dobrá rada: Pokud to jde, sypte vždy smalt jedné barvy na jiném čistém papíru. Zbylý smalt pak můžete snadno sesypat zpátky do lahvičky.

Ukázky práce byly nafoceny při kurzu smaltování na kreativním pobytu dílny kajjka v Hluboké nad Vltavou.

Katalog odkazů aaa-katalog.cz Alfa Elchron Slovenský vyhľadávač BEST.SK Citysearch.cz Catalog Clonet - evropský katalog  Najdu vše na jednom místě - Najduvse.cz ONCZ.NET Qkatalog, katalog, katalog stránek, katalog firem, obchodů, qkatalog.cz Topweby.net ZDROJ.cz - katalog odkazů Zeewa.cz - váš internetový katalog stránek a vyhledávač

© 2014 Dílna Kajjka, template & programming by ALPOD.net, powered by Joomla! & Afterburner, GDPR